Barbara MarcinkowskaMalarstwo
Od dzieciństwa jestem zafascynowana muzyką i malarstwem.
Stworzyłam wiele obrazów poświęconych muzyce starając się wyrazić kolorem rytm, atmosferę, istotę, elementy które odczuwałam w utworach. Niezwykle interesujące interpretować poprzez kolor utwory, które interpretowałam na wiolonczeli. ! Nie maluje „słuchając” muzyki jako tło, Słucham i staram się odczuć utwór, by go wyrazić kolorami. Od wielu lat pasjonuje mnie spotkanie wielu sztuk, ich przenikanie i współistnienie.
Dowodem tych poszukiwań są moja studia na Sorbonie na wydziale Estetyki Sztuk Plastycznych i Muzycznych, mój festiwal Europejskie Spotkania Artystyczne – festiwal wielu sztuk, moje wystawy „Muzyka i malarstwo”.
Studiowałam malarstwo w Akademii Amerykańskiej w Paryżu i cztery lata rysunek w Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu. Doskonaliłam swoje umiejętności w „ateliers” malarzy paryskich: Haspa, Agnés Monteilhet, Christophe Kawalko.
Wystawy osobiste:
- 2008 – galeria Harmattan w Paryżu (retrospektywna)
- 2012 – Bretoncelles „Malarstwo i Muzyka”
- 2014 – Galeria Innowacji w Bydgoszczy
- 2015 – Muzeum Wodociągów – Galeria Wieży Ciśnień
- 2015 – Galeria w Ratuszu w Inowrocławiu
- 2015 – Galeria „Chez Leo” na Montparnassie w Paryżu
„Urodziłam się w rodzinie muzyków. Rodzice i brat, wspaniali muzycy i artyści, rozbudzili we mnie miłość do muzyki i sztuki. Bardzo wcześnie rozpoczęłam działalność koncertową i dopiero w Paryżu mogłam zacząć malować i wypowiadać się w obu dziedzinach. Tu spotkałam też wielu interesujących i wspaniałych malarzy, którzy odegrali ogromną rolę w moim rozwoju artystycznym. Wspomnę chociażby Ardona, który był uczniem Kandińskiego i Paula Klee w Bauhaus, a także Rafaela Matar, ucznia Bacona i Matty w Londynie.
Wibracje dźwięków i kolorów, światło, rytm, przestrzeń, kolor dźwięku i harmonia kolorów, ekspresja, wzajemne przenikanie się tych elementów fascynują mnie i nadają sens mojemu życiu i twórczości”.











Pastele




Akwarela









Dziecko i wojna

Maska
AKTY Rysunek










Bydgoszcz 2023 Wystawa „Droga Krzyżowa”


