Barbara Marcinkowska
Wiolonczelistka solistka, koncertująca na całym świecie mająca w dorobku wiele nagrań płytowych muzyki klasycznej i współczesnej.

Profesor tytularny hors-classe Konserwatorium Narodowego w Wersalu, doktor na Wydziale Estetyki Sztuk Plastycznych i Muzycznych na Sorbonie. Autorka książek o tematyce pedagogicznej i Dyrektor Kolekcji Artystycznych we Francji, malarka , wieloletni Prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków we Francji i także Dyrektor Artystyczny Festiwalu Europejskie Spotkania Artystyczne w Bydgoszczy.
Odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wkład w rozwój i propagowanie kultury polskiej za granicą odznaczeniami: Zasłużony dla Kultury Polskiej – w 1986 r. oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – w 1997 r.
Urodzona w Warszawie w rodzinie muzyków rozpoczyna naukę muzyki w wieku 5 lat najpierw na fortepianie, później na wiolonczeli. W 1970 r. uzyskuje tytuł magistra sztuki na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Arnolda Rezlera.
W 1968 r. rozpoczyna pracę jako koncertmistrz Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Od 1969 r. jest jednocześnie koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Karola Teutscha. Od 1972 do 1981 r. koncertuje w wielu krajach świata z „Triem Warszawskim”, (laureat międzynarodowego konkursu w Belgradzie w 1972 r.).
W 1977 r. Barbara Marcinkowska otrzymuje stypendium Rządu Francuskiego i wyjeżdża do Paryża, gdzie przez kilka lat studiuje pod kierunkiem André Navarry, francuskiego wiolonczelisty, jednego z najwybitniejszych solistów i pedagogów na świecie. Dla artystki jest to niezwykle bogaty okres poszukiwań, rozwoju i doskonalenia. Obok studiów muzycznych podjęła również studia malarskie w Beaux Arts de Paris i w Akademii Amerykańskiej w Paryżu.
Studia na paryskiej Sorbonie (1979-1986) na Wydziale Estetyki Sztuk Plastycznych i Muzycznych uwieńczone zostały doktoratem na temat André Navarry i jego metody nauczania.
Od 1977 r. Barbara Marcinkowska koncertuje jako solistka w wielu krajach świata, dokonuje licznych nagrań płytowych oraz zapraszana jest na wiele festiwali. Prowadzi także działalność pedagogiczną. W 1992 r. zostaje mianowana profesorem tytularnym Konserwatorium Narodowego w Wersalu. Zapraszana jest do udziału w wielu kursach mistrzowskich między innymi w Łańcucie, Pont Saint Esprit we Francji w Afryce Południowej oraz na Tajwanie.
Przez kilka lat była także profesorem w Académie Internationale de Musique au Pays de George Sand.
W 1988 r. reprezentuje Francję i Europę na Pierwszym Międzynarodowym Kongresie Profesorów Instrumentów Smyczkowych w Tajpej na Tajwanie.
Obok repertuaru klasycznego ważne miejsce w działalności koncertowej Barbary Marcinkowskiej zajmuje muzyka współczesna. Wielu kompozytorów dedykuje jej swoje utwory i liczne są w jej interpretacji światowe prawykonania. Niezwykle cenna i wzbogacająca dla twórczości artystki jest jej współpraca z zaprzyjaźnionymi kompozytorami, należą do nich A. Tansman, K. Penderecki, W. Lutosławski, H. Dutilleux, P. Moss, Y. Taira i inni.
Barbara Marcinkowska jest Autorem Książek:
- „Je commence le Violoncelle” 1994 r, [Zaczynam grać na wiolonczeli],
- „Nous Jouons du Violoncelle” [Gramy na wiolonczeli].
- „Une Rencontre avec André Navarra et sa méthode d’enseignement le violoncelle.”, [Spotkanie z André Navarrą i jego metodą uczenia gry na wiolonczeli] wydane we Francji w wydawnictwie ARMIANE. Obecnie FORTIN- ARMIANE.
Jest także twórcą i dyrektorem kolekcji: „Autour du Violoncelle” [Wokół wiolonczeli] i „Violoncelle mon ami”[Wiolonczela mój przyjaciel”], kolekcja dla młodzieży, u tego samego wydawcy.
Barbara Marcinkowska dokonała wielu nagrań płytowych m.in.: 6 suit J.S. Bacha na wiolonczelę solo, Wszystkie dzieła A. Tansmana na wiolonczelę i fortepian, Wiolonczela ART. 2000 – utwory na wiolonczelę solo: Brittena, Cassado, Mossa, Trzy płyty dla G.J. International Record’s, Utwory na wiolonczelę solo – Kodaly, Bach, Campo, Wiolonczela i Kora (harfa afrykańska).
W 2004 roku Barbara Marcinkowska jest twórcą Festiwalu Rencontres Européennes à l’Abbaye de Saint Arnoult we Francji.
Od roku 2006 roku Barbara Marcinkowska jest dyrektorem artystycznym i inicjatorem Festiwalu Europejskie Spotkania Artystyczne w Bydgoszczy, który trwa do dzisiaj.
W 2020 jest założycielem Stowarzyszenia „Les Arts Passionnements”, którego celem jest stworzenie możliwości nauki muzyki biednym dzieciom w Afryce Południowej.
W 2022 roku ukazała się we Francji w wydawnictwie Martine Betremieux ostatnia książka Barbary Marcinkowskiej przeznaczona dla najmłodszych dzieci będąca inicjacją do muzyki i wiolonczeli „Je veux jouer du violoncelle” [Chcę grać na wiolonczeli]. Książka opatrzona jest ilustracjami autorki.
W tym samym roku ukazał się życiorys artystki w Britishpedia pt. „Encyklopedia Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej”.
W 2024 roku Minister Kultury Republiki Francuskiej Rachida Dati przyznała Barbarze Marcinkowskiej Francuski Order Sztuki i Literatury (Chevalière de l’Ordre des Arts et des Lettres), który jest jednym z najwyższych odznaczeń ministerialnych Republiki Francuskiej.